Robert Schumann (Роберт Шуман): Біографія композитора

Robert Schumann — відомий класик, який зробив значний внесок у світову культуру. Маестро – це яскравий представник ідей романтизму у музичному мистецтві.

оголошення
Robert Schumann (Роберт Шуман): Біографія композитора
Robert Schumann (Роберт Шуман): Біографія композитора

Він говорив про те, що на відміну від розуму, почуття ніколи не можуть помилятися. За недовге життя він написав значну кількість геніальних творів. Композиції маестро були сповнені особистими переживаннями. Шанувальники творчості Шумана не сумнівалися у щирості свого кумира.

Дитинство і юність

Композитор народився 8 червня 1810 року на території Саксонії (Німеччина). У мами та тата Шумана була цікава історія кохання. Їхні батьки були проти шлюбу через злидні батька Роберта. У результаті чоловікові вдалося довести, що він гідний руки їхньої доньки. Він багато працював, накопичив на весілля та відкрив власну справу. Таким чином, Роберт Шуберт був довгоочікуваною дитиною. Його виховували у коханні та турботі.

Окрім Роберта, батьки виховували ще п'ятьох дітей. З раннього дитинства Шуман вирізнявся непокірним та веселим характером. Вдачею він був схожий на матір. Жінка любила балувати дітей, а ось глава сімейства був мовчазною і замкненою людиною. Він вважав за краще виховувати своїх спадкоємців у суворості.

Коли Роберту було 6 років, його відправили до школи. Педагоги твердили батькам про те, що хлопчик має лідерські якості. У цей період відкрилися його творчі здібності.

Через рік мама сприяла тому, щоб Роберт навчився грати на фортепіано. Незабаром хлопчик виявив схильності ще й до композицій. Він почав писати оркестрову музику.

Глава сімейства наполягав у тому, щоб Шуман своє життя присвятив літературі. Мама наполягала на здобутті юридичної освіти. Але хлопець бачив себе виключно у музиці.

Після того, як Роберт побував на концерті популярного піаніста Ігнаца Мошелеса, він остаточно зрозумів, чим хоче займатися у майбутньому. Батьки не мали шансів після значних перемог Шумана в музичній сфері. Вони здалися та благословили сина на заняття музикою.

Robert Schumann (Роберт Шуман): Біографія композитора
Robert Schumann (Роберт Шуман): Біографія композитора

Творчий шлях композитора Robert Schumann

У 1830 році маестро переїхав на територію Лейпцигу. Він старанно займався музикою і брав уроки у Фрідріха Віка. Педагог оцінив здібності підопічного. Він обіцяв йому велике майбутнє. Але життя розпорядилося інакше. Справа в тому, що у Роберта розвинувся параліч руки. Він більше не міг грати на фортепіано у заданому темпі. Шуман перейшов із розряду музикантів у композитори.

Біографи Шумана висували кілька версій, за якими у композитора розвинувся параліч руки. В одній із них йдеться про те, що маестро тренувався на власне змайстрованому тренажері для розтягування долоні. Також ходили чутки про те, що він самостійно видалив сухожилля з метою досягнення віртуозної гри на фортепіано. Офіційна дружина Клара не ухвалила версії, але вони все одно були.

Через чотири роки після приїзду до нового міста Шуман створив видання «Нова музична газета». Він брав собі кумедні творчі псевдоніми, під засекреченими іменами критикував музичні твори своїх сучасників.

Композиції Шумана привнесли загальний настрій Німеччини. Тоді в країні була злидні та депресія. Роберт наповнив музичний світ романтичними, ліричними та добрими композиціями. Чого тільки вартий його знаменитий цикл для фортепіано «Карнавал». У цей час маестро активно розвивав жанр ліричної пісні.

Коли дочці Роберта виповнилося сім років, композитор вручив їй творіння. В основу альбому "Альбом для юнацтва" увійшли роботи уславлених композиторів того часу. У збірці можна було знайти 7 авторських робіт Шумана.

Popулярність музиканта Robert Schumann

На хвилі популярності він створив чотири симфонії. Нові композиції були сповнені глибокої лірики, а також пов'язані однією сюжетною лінією. Особисті переживання змусили Шумана зробити коротку перерву.

Більшість робіт Шумана критикували. Творчість Роберта не сприймали надмірну романтичність, гармонію і витонченість. Тоді на кожному кроці була жорсткість, війни та революції. Суспільство просто не могло прийняти таку «чисту» та душевну музику. Вони боялися дивитись у вічі чогось нового, а Шуман, навпаки, не боявся йти проти системи. Він був самобутній.

Один із затятих супротивників Шумана був Мендельсон. Він відверто вважав Роберта невдахою. А Ференц Ліст перейнявся творами маестро, і навіть включив деякі з них у концертну програму.

Цікаво, що творчістю Шумана активно цікавляться сучасні шанувальники класики. Композиції маестро можна почути у фільмах: «Доктор Хаус», «Дідусь легкої поведінки», «Загадкова історія Бенджаміна Баттона».

Подробиці особистого життя

З майбутньою дружиною маестро познайомився у будинку свого вчителя Фрідріха Віка. Клара (дружина композитора) була донькою Віка. Незабаром пара вирішила узаконити свої стосунки. Роберт називав Клару своєю музою. Жінка була джерелом його натхнення.

Цікаво, що Клара також була творчою особистістю. Вона працювала піаністкою. Її життя — постійні концерти та роз'їзди країнами. Люблячий чоловік супроводжував дружину і намагався підтримувати її у всіх починаннях. Жінка народила Шуману чотирьох дітей.

Сімейне щастя було недовгим. Через чотири роки у Роберта вперше почали виявлятися гострі напади нервового розладу. Багато хто схожий на думку, що саме дружина стала причиною захворювання центральної нервової системи.

Справа в тому, що до весілля Шуман виборював право вважатися гідним чоловіком для Клари. Незважаючи на те, що батько дівчини вважав за композитора талановитою людиною, він розумів, що Роберт — жебрак. У результаті за право одружитися з Кларою Шуман боровся з батьком дівчини в суді. Але все ж таки Вік віддав дочку під опіку музиканта.

Robert Schumann (Роберт Шуман): Біографія композитора
Robert Schumann (Роберт Шуман): Біографія композитора

Після весілля Роберту доводилося постійно доводити, що він не гірший за його красиву та успішну дружину. Шуман ніби перебував у тіні своєї популярної дружини. У суспільстві значну увагу завжди приділяли саме Кларі та її творчості. З душевними муками він боровся до кінця своїх днів. Маестро неодноразово робив творчу перерву через загострення психічного захворювання.

Цікаві факти про композитора Robert Schumann

  1. Клара часто виконувала композиції знаменитого чоловіка, намагалася навіть писати власні твори. Але в цьому їй не вдалося перевершити Шумана.
  2. Все своє свідоме життя маестро багато читав. Цьому захопленню сприяв батько, який торгував книгами.
  3. Відомо, що батько Клари силою відвіз її з міста на 1,5 роки. Незважаючи на це, Шуман чекав на кохану і був їй вірний.
  4. Його можна вважати «хрещеним батьком» Йоганнеса Брамса. У своїй газеті маестро приємно відгукнувся про композиції молодого музиканта. Шуман вдалося звернути на Брамса увагу шанувальників класичної музики.
  5. Шуман багато гастролював європейськими країнами. Маестро навіть побував на території Російської Федерації. Незважаючи на активну гастрольну діяльність, у сім'ї народилося 8 дітей, щоправда, четверо з них померли в дитинстві.

Останні роки життя композитора

У 1853 році маестро разом зі своєю дружиною вирушив у захоплюючу подорож територією Голландії. Сімейна пара чудово відпочивала. Їх приймали із почестями. Незабаром у Роберта відбулося чергове загострення. Він вирішив добровільно піти з життя, зістрибнувши до річки Рейн. Його спроба звести рахунки з життям виявилася невдалою. Музиканта врятували.

оголошення

Через спроби суїциду його помістили до клініки та припинили спілкування з Кларою. 29 липня 1856 року його не стало. Причиною смерті були переповнені кров'ю судини та ушкодження в головному мозку.

наступне повідомлення
Franz Schubert (Франц Шуберт): Біографія композитора
Сб Січ 16 , 2021
Якщо говорити про романтизм музики, то не можна не згадати ім'я Франц Шуберт. Перу маестро належить 600 вокальних композицій. Сьогодні ім'я композитора асоціюють із піснею «Аве Марія» («Третя пісня Еллен»). Шуберт не прагнув розкішного життя. Він міг дозволити жити зовсім на іншому рівні, але переслідував духовні цілі. Тоді він […]
Franz Schubert (Франц Шуберт): Біографія композитора