Ігор Стравінський: Біографія композитора

Ігор Стравінський - прославлений композитор та диригент. Він увійшов до списку значних діячів світового мистецтва. Крім того, це один із найяскравіших представників модернізму.

оголошення

Модернізм - явище культури, яке можна охарактеризувати появою нових тенденцій. Концепція модернізму полягає у руйнуванні усталених уявлень, а також традиційних ідей.

Дитинство і юність

Знаменитий композитор народився 1882 року під Санкт-Петербургом. Батьки Ігоря пов'язані з творчістю. Мати Стравінського працювала піаністкою — жінка акомпанувала своєму чоловікові, який працював солістом Маріїнського театру.

Ігор Стравінський: Біографія композитора
Ігор Стравінський: Біографія композитора

Ігор провів своє дитинство у споконвічно культурній та інтелігентній сім'ї. Він мав чудову нагоду відвідувати театр і спостерігати за чудовою грою своїх батьків. Гостями будинку Стравінських були знамениті музиканти, композитори, письменники та філософи.

З ранніх років Ігор почав цікавитись музикою. У 9 років він вперше сів за фортепіано. Після закінчення гімназії батьки наполягли на тому, щоб син здобув юридичну освіту. Стравінський переїхав жити у культурну столицю Росії – Санкт-Петербург. Він продовжив займатись музикою. Крім того, він брав приватні уроки музики у Римського-Корсакова.

Римський-Корсаков одразу зрозумів, що перед ним справжній самородок. Композитор порадив юнакові не вступати до консерваторії, оскільки тих знань, які мав музикант, було достатньо, щоб голосно заявити про себе.

Корсаков навчав підопічного базовим знанням оркестрування. А також допомагав композитору-початківцю вдосконалити написані композиції.

Творчий шлях маестро Ігор Стравінський

В 1908 кілька композицій Ігоря були виконані придворним оркестром. Йдеться про твори «Фавн та пастушка» та «Симфонія мі-бемоль мажор». Незабаром на виконання оркестрового скерцо маестро потрапив Сергій Дягілєв.

Коли він почув чудову музику талановитого російського композитора, то захотів познайомитись з ним особисто. Пізніше він замовив кілька аранжувань для російського балету у столиці Франції. Такий крок натякнув публіці, що талант Стравінського визнали на міжнародному рівні.

Незабаром відбулася прем'єра нових композицій Стравінського, після чого його назвали яскравим представником модернізму. Серед творів був музичний супровід балету «Жар-птиця».

На хвилі популярності маестро замислився над створенням симфонічного ритуалу, що у паризькому театрі викликав багато позитивних емоцій. Новий витвір композитора отримав назву «Весна священна». Публіка розділилася на два табори. Одні захоплювалися сміливою ідеєю Ігоря. А інші, навпаки, почули у музичній композиції нотки вульгарності, які вийшли за межі дозволеного.

Саме з цього моменту Ігоря почали називати автором тієї самої «Весни священної», а також деструктивним модерністом. Після цього він залишив простору Росію. І разом із своєю родиною він вирушив на територію Франції.

Ігор Стравінський: Біографія композитора
Ігор Стравінський: Біографія композитора

Війна та музика

Початок Першої світової війни спричинив припинення проведення так званих «Російських сезонів» у столиці Франції. Стравінський залишився без прибутку та засобів існування. Численна родина вирушила на територію Швейцарії. Тоді Ігор не мав грошей. У цей час він працював над російськими народними казками.

На той час Ігор написав більш змістовну та аскетичну музику, головною перевагою якої була ритмічність. У 1914 році маестро приступив до роботи над балетом «Весілька». Лише за 9 років Стравінський зміг презентувати роботу. Музичний супровід до балету було засновано на сільських російських композиціях, які виконували на весіллях та вінчаннях.

Після презентації балету він вирішив видалити зі своїх композицій націоналізм. Наступні твори він записав у стилі неокласицизму. Маестро «налаштував» на свій лад старовинну європейську музику. З 1924 року він перестав складати музику. Ігор зайнявся диригентством. Після закінчення Другої світової війни його композиції на батьківщині набули величезної популярності.

У цей же час у Франції відновили так звані «Російські сезони». Вони проходили не на тому рівні. У 1928 році Дягілєв та Стравінський презентували балет «Аполлон Мусагет». Через рік Дягілєв помер. Після смерті трупа розпалася.

1926 для композитора був знаковим. Він пережив духовну трансформацію. Ця подія вплинула творчість маестро. У його композиціях було виразно чути релігійні мотиви. Композиція «Цар Едіп» та кантата «Симфонія псалмів» продемонстрували духовний розвиток маестро. До представлених творів було створено лібрето латинською мовою.

Творча криза композитора Ігор Стравінський

Тим часом у європейських країнах був популярним авангард. І якщо для деяких композиторів ця подія була радісною. То для Стравінського, як для представника неокласицизму, це була творча криза.

Його емоційний стан був на межі. Маестро згас. Цей період відзначений виходом кількох композицій: «Кантата», «Пам'яті Ділана Томаса».

Згодом композитор пережив інсульт. Незважаючи на погіршення здоров'я, Ігор не збирався йти зі сцени. Він працював і складав нові твори. Останньою композицією маестро став «Реквієм». На момент написання композиції Стравінському виповнилося 84 роки. Композиція продемонструвала неймовірну життєву енергетику та запал творця.

Ігор Стравінський: Біографія композитора
Ігор Стравінський: Біографія композитора

Подробиці особистого життя

Композитору пощастило знайти своє кохання в 1906 році. Офіційною дружиною маестро стала Катерина Носенко. Дружина народила Ігореві четверо дітей. Практично всі діти Стравінського пішли стопами популярного батька. Вони пов'язали своє життя із творчістю.

Носенко страждає від сухот. Клімат, який був у Пітері, не пасував жінці, і її стан погіршувався. Час від часу вона разом із сім'єю жила на території Швейцарії.

У 1914 році сімейство Стравінських не вдалося залишити Швейцарію і повернутися на батьківщину. Настала Перша світова війна. Слідом за війною у світі була революція. Усюди лунали провокаційні гасла. У Пітері у Стравінських залишилася значна кількість грошей та майно. Вони відібрали все багатство. Стравінські залишилися без засобів існування та дахом над головою.

Для маестро це було трагедією, оскільки він містив не лише дружину та дітей. Але й власну матір, а також племінників. На території рідної країни було «свавілля». Ігореві перестали виплачувати гроші за виконання авторських композицій, оскільки він емігрував. Йому нічого не залишалося робити, як випускати нові редакції своїх робіт.

Одного разу композитору приписали роман із Коко Шанель, яка допомогла йому матеріально тоді, коли він зазнавав фінансових труднощів. Декілька років поспіль Стравінський разом зі своєю дружиною жив у Коко на віллі. Жінка містила не лише його, а й численну родину. Таким чином, вона хотіла висловити повагу до знаменитого композитора.

Коли Ігор виправив матеріальне становище, то Коко понад 10 років надсилала йому кошти. Це і стало підставою для того, щоб припустити, що між композитором та дизайнером були не лише дружні стосунки.

1939 року дружина Стравінського померла. Композитор недовго сумував. Коли він переїхав до Сполучених Штатів Америки, то йому сподобалася Віра Студейкіна. Вона стала його другою офіційною дружиною. Вони прожили разом 50 років. Про них говорили, як про ідеальну пару. Сім'я всюди з'являлася разом. Ігор, коли бачив Віру, просто розцвітав.

Цікаві факти про композитора Ігора Стравінського

  1. Він чудово малював, а також був поціновувачем живопису. Він мав багату бібліотеку, яка була присвячена образотворчому мистецтву.
  2. Ігор панічно боявся застудитися. Він добре одягався, а також завжди носив теплий одяг. Стравінський стежив за своїм здоров'ям, і час від часу робив профілактичні обстеження у лікарів.
  3. Стравінський любив міцні спиртні напої. Він жартував, що треба було взяти творчий псевдонім «Стрависки». Алкоголь у житті маестро був у міру.
  4. Він не любив людей, які голосно розмовляють. Вони лякали і насторожували маестро.
  5. Стравінський не любив критику, але часто міг негативно висловити думку про своїх колег.

Ігор Стравінський: Останні роки життя

оголошення

Він помер 6 квітня 1971 року. Причиною смерті була серцева недостатність. Друга дружина поховала Стравінського у Венеції, на російській частині цвинтаря Сан-Мікеле. Дружина пережила Ігоря на понад 10 років. Після смерті Віри її поховали неподалік чоловіка.

наступне повідомлення
Наталія Подольська: Біографія співачки
Пн Кві 19 , 2021
Подільська Наталія Юріївна – популярна артистка Російської Федерації, Білорусії, репертуар якої знають напам'ять мільйони шанувальників. Її талант, краса та неповторний стиль виконання привели співачку до багатьох здобутків та нагород у світі музики. Сьогодні Наталю Подільську знають не лише як співачку, а й як другу половинку та музу артиста Володимира Преснякова. […]
Наталія Подольська: Біографія співачки