Franz Liszt (Ференц Ліст): Біографія композитора

Музичні здібності композитора Franz Liszt були помічені батьками ще у дитинстві. Доля відомого композитора нерозривно пов'язані з музикою.

оголошення
Franz Liszt (Ференц Ліст): Біографія композитора
Franz Liszt (Ференц Ліст): Біографія композитора

Композиції Листа неможливо переплутати із творами інших композиторів на той час. Музичні твори Ференца є самобутніми та неповторними. Вони наповнені новаторством та новими ідеями музичного генія. Це один із найяскравіших представників жанру романтизму в музиці.

Дитинство та юність маестро Franz Liszt

Уславлений композитор народився у невеличкому провінційному місті Доборьян (Угорщина). Мати Ференца присвятила себе вихованню дітей, а глава сімейства обіймав посаду чиновника. Сімейство жило не бідно. З музикою Ліст ознайомився ще у дитинстві. Він був єдиною дитиною у сім'ї.

Батько був зацікавлений розвитком сина. З ранніх років Адам (батько Ференца) займався з дитиною вивченням нотної грамоти. У церкві Ліст-молодший опанував гру на органі, а також удосконалив вокальні навички.

У 8 років відбувся перший професійний виступ Ференца перед почесними вельможами. Батько організував домашній імпровізований концерт, у якому головним «цвяхом» програми став Лист.

Адам вважав, що талант сина повинен максимально розвиватися, тому він запакував валізу і вирушив з сином до Відня. Там Ференц займався із учителем музики. За короткий період молода людина опанувала гру на фортепіано. Після того, як вчитель побачив, з ким йому доведеться працювати, він відмовився брати за уроки музики гроші. Він вважає, що Ференц — фізично недостатньо розвинена дитина.

Найяскравішою подією дитинства Ліста став один кумедний випадок. Після концерту до молодого Ференця підійшов Бетховен. Він був у захваті від гри Ліста. На знак подяки за чудову гру композитор поцілував хлопчика. Визнання майстра окрилило молодого музиканта.

У підлітковому віці він подався підкорювати Париж. Аркуш хотів вступити до місцевої консерваторії. Незважаючи на очевидний талант, до музичного училища його не прийняли. Причиною відмови стало те, що він не був громадянином Франції. Чужої країни Лист залишати не хотів. Він почав заробляти життя грою на музичних інструментах.

Franz Liszt (Ференц Ліст): Біографія композитора
Franz Liszt (Ференц Ліст): Біографія композитора

У вільний час він відвідував французьких педагогів. Світлі часи змінила депресія. У 16 років він дізнався про смерть батька. Ференц тяжко переживав втрату близької людини. На три роки він залишив музичний світ. Тоді йому здавалося, що життя закінчено.

Творчий шлях композитора Franz Liszt

Молодий композитор почав складати етюди ще до переїзду до Франції. У підлітковому віці він написав оперу "Дон Санчо, або Замок кохання". Представлена ​​робота сподобалася багатьом. Опера була поставлена ​​на сцені Grand Opera у 1825 році.

Після смерті глави сімейства Ференцу довелося тяжко. Він рано подорослішав. Тепер усі проблеми він вирішував самостійно. Тоді у світі розгорялася Липнева революція. Навколо було чути революційні гасла. Люди перебували у пошуках справедливості.

Буйство, яке панувало країни, надихнуло маестро на написання «Революційної симфонії». Потім Ліст розпочав активну концертну діяльність. Незабаром він познайомився з іншими уславленими музикантами цього часу. Серед них були Берліоз та Паганіні.

Паганіні трохи розкритикував гру Ференца. Аркуш на деякий час залишив концертну діяльність і розпочав удосконалення техніки гри на музичних інструментах.

Згодом він зрозумів, що хоче розвиватися ще як педагог. Маестро навчав нотній грамоті молодих музикантів. В цей час на його творчість дуже вплинув знаменитий композитор Фредерік Шопен.

Говорили про те, що Шопена не вважав Ліста талановитим композитором. Тривалий час не визнавав творчість Ференца. Однак після відвідин концерту та особистого знайомства з маестро він висловив свою думку про те, що Ліст – це віртуоз та художник-виконавець.

Franz Liszt (Ференц Ліст): Біографія композитора
Franz Liszt (Ференц Ліст): Біографія композитора

Новий початок

Після приїзду до Швейцарії Ференц приступив до написання геніальної збірки п'єс. Йдеться про роботу «Роки мандрівок». Як згадувалося вище, крім написання композицій, він захоплювався викладанням. Незабаром його запросили обійняти посаду педагога у Женевській консерваторії. У цей час популярність маестро біля Франції значно зменшилася. Це було з тим, що французи обрали собі нового кумира Сигізмунда Тальберга.

Приблизно в цей час Ліст вперше організував сольний концерт. До цього часу сольні виступи були радше рідкістю, ніж винятком. З цього часу європейці розмежували салонні та концертні події.

Незабаром Ференц вирушив із сім'єю у подорож Угорщиною. Паралельно з відпочинком Ліст займався організацією сольних концертів. На одному з виступів музиканта побував його конкурент Сигізмунд Тальберг. Після концерту він висловив маестро подяку за ті емоції, які він пережив, слухаючи його чудову музику. Протягом наступних шести років Ліст вів концертну діяльність. Тоді ж він уперше відвідав Російську Федерацію. Під враженням від подорожі композитор створив збірку уривків із російських опер.

1865 року тематика робіт Ференца змінилася. Це було з тим, що він прийняв малий постриг в аколіти. Його композиції наповнились духовністю. Незабаром він презентував публіці геніальні композиції «Легенда про святу Єлизавету» та «Христос».

Подробиці особистого життя

Після смерті отця Ференц знаходився, начебто в коробці. Йому не цікава була музика, а всі події, які творилися у світі, проходили повз його вуха. Коли він познайомився з графинею Марі д'Агу, ситуація змінилася. Дівчина одразу сподобалася Лісту. Вона мала гарний смак і цікавилася сучасним мистецтвом. З іншого боку, вона займалася написанням книжок.

На момент знайомства Марі була одружена з заможним чоловіком. Коли вона зустріла Ліста, все перевернулося з ніг на голову. Вона покинула чоловіка, а разом із ним і звичне суспільство. З новим коханим жінка переїхала до Швейцарії. Вони так і не узаконили своїх стосунків. Однак це не завадило парі мати трьох дітей.

Але Лист виявився не таким простим, як це могло здатися Марі. Незабаром він закохався у дружину Миколу Петровича Вітгенштейна – Кароліну. Почуття були взаємними. Вони були змушені покинути сім'ї та втекти з міста.

Через релігійність жінки потрібен дозвіл Папи Римського і російського імператора на новий союз. Парі не вдалося досягти бажаного, тому вони жили у цивільному шлюбі.

Цікаві факти про композитора

  1. Він написав понад 1000 музичних творів.
  2. Аркуш започаткував новий жанр у творі музики — симфонічним поемам.
  3. Коли він сідав на фортепіано, то ушкоджував музичний інструмент. Він дуже емоційно грав на піаніно.
  4. Він любив музику Шопена та Паганіні.
  5. Аркуш створив лише одну оперу.

Останні роки життя композитора Franz Liszt

У 1886 році маестро взяв участь в одному з місцевих музичних заходів. Тоді була погана погода, внаслідок чого Ліст захворів. Він не отримав належного лікування, і в результаті просте захворювання переросло у запалення легень. У музиканта практично не було сил. Незабаром у нього виникли проблеми ще й із серцево-судинною системою.

оголошення

Потім медики констатували у музиканта набряки нижніх кінцівок. Через захворювання він не міг нормально пересуватися. Незабаром він уже не міг самостійно пересуватися навіть по хаті. 19 липня 1886 відбувся останній виступ знаменитого генія. 31 липня його не стало. Він помер у місцевому готелі.

наступне повідомлення
Лев Барашков: Біографія артиста
Нд Січ 17 , 2021
Лев Барашков – радянський співак, актор та музикант. Він довгі роки радував шанувальників своєю творчістю. Театр, кіно та музична сцена він скрізь зміг реалізувати талант і потенціал. Він був самоуком, який домігся загального визнання та популярності. Дитинство та юність виконавця Лев Барашков 4 грудня 1931 року в сім'ї льотчика […]
Лев Барашков: Біографія музиканта